druk cyfrowy i laserowy

Druk cyfrowy i laserowy to popularna technik wydruku. Drukowanie odbywa się za pomocą elektrofotograficznej maszyny drukarskiej, która tworzy wydruk dzięki danym, jakie przesyłane są bezpośrednio z komputera. To sprawia, że grafik komputerowy przygotowujący projekt do wydruku ma całkowitą dowolność. Urządzenie bez trudu poradzi sobie z przekopiowaniem projektu na kartkę papieru. Jednocześnie, projekt do wydruku można dostarczyć do drukarni na niemal każdym nośniku cyfrowym. Ponadto, taki wydruk nie wymaga żadnych form drukarskich lub pośrednich nośników, dzięki czemu drukowanie wizytówek, etykiet czy ulotek jest szybki i stosunkowo tani.
Metoda drukowania cyfrowego w dużej mierze przypomina wydruk metodą laserową, jednak pozwala otrzymać znacznie lepszy efekt. Jakość drukarni cyfrowej jest znacznie wyższa, a czas wykonania takich wydruków - krótszy. Jest to ogromną zaletą tego typu drukarni. Powoli druk cyfrowy zaczyna dorównywać jakością drukowi offsetowemu.
Druk laserowy powstaje poprzez wykorzystanie światła lasera lub diod LED, które padają na bęben światłoczuły. Laser powoduje naelektryzowanie bębna, który pobiera odpowiednią ilość tonera z zasobnika do wykonania druku. Druk zostaje utrwalony poprzez wytworzenie wyższej temperatury. Drukarki laserowe w odróżnieniu od urządzeń atramentowych pozwalają wydrukować wysokiej jakości druki, które są zwykle wodoodporne, trwałe i większym nakładzie.