druk wielkoformatowy

Druk solwentowy to technika druku, która wykorzystuje tusze produkowane na bazie rozpuszczalników organicznych. W ten sposób powstaje staranny wydruk wielkoformatowy. Technikę tę stosuje się na różnorodnych podłożach. Wydruk wykazuje wysoki stopień odporności na działanie czynników zewnętrznych. Jest to jedna z najbardziej popularnych metod wykorzystywanych w poligrafii.
Druk solwentowy występuje w 3 odmianach: eko, mild, twardy.
Pierwszy z nich prezentuje się nienagannie przez okres dłuższy niż rok. Później konieczna jest wymiana. Trwałość drugiego wynosi ok. 2 lata. Ostatni z nich może zachwycać odbiorców nawet przez 7 lat. Minimalny czas, w którym zachowuje swoje właściwości to 3 lata.Druk solwentowy jest stosowany przede wszystkim do tworzenia materiałów wielkoformatowych takich jak billboardy, ale nie tylko. Choć dobrze sprawdza się na każdym materiale, to szczególnie korzystnie wypada w przypadku podłoży zawierających PVC, także tych „nieprzyczepnych” dla innego rodzaju technik i atramentów. Dzięki temu, że powstały nadruk jest trwały, a dodatkowo można go nanieść na wytrzymałą powierzchnię, stosuje się go zwłaszcza przy realizacji reklam i oznaczeń zewnętrznych. Typowe zastosowanie techniki to druk wielkoformatowy i na „trudnym” podłożu lub nadruki eksponowane w trudnych warunkach.
- billboardy i citylighty,
- tablice informacyjne,
- banery i plakaty zewnętrzne,
- drukowane płótna Canvas i siatki mesh,
- roll-upy i standy reklamowe,
- plandeki i naklejki na pojazdy,
- naklejki drukowane foliowe,
- etykiety samoprzylepne.
Technika druku solwentowego nierzadko jest też wykorzystywana do realizacji pojedynczych projektów lub małych nakładów, bo nie generuje dodatkowych kosztów związanych z przygotowaniem sprzętu